Субота, 18.01.2020, 00:03
Вітаю Вас Гість | RSS

Острійківська ЗОШ І-ІІІ ступенів

Меню сайту
Пошук
Корисні посилання
ЗНО

Персональні сторінки

Головна » Файли » вч. хімії та біології Поліщук Р.В.

Театралізований захід "Суд над хімією"
[ Викачати з сервера (24.6 Kb) ] 09.02.2013, 12:53

Сценарій театралізованого заходу « Суд над хімією»

Мета заходу: розширити знання учнів про значення хімії в житті суспільства.  Формувати звичку дотримуватись рекомендацій інструкцій щодо використання продуктів хімії. Виховувати в учнів ціннісне ставлення до природи.

Учасники заходу: учні 7-11 класів.

Хід заходу.

Секретар. Встати, суд іде.                                                                                                

   Суддя. Сьогодні ми розглядаємо справу по звинуваченню хімії у злочинах проти людства.                                                                                                                               Секретар. Розглянемо позивну заяву. Хімія та її виробництва звинувачуються у забрудненні Світового океану, атмосфери, грунтів, що  негативно впливає на здоров’я людини і створює загрозу для життя людини.                                                      

Суддя. Позов усім зрозумілий? Ввести підсудну! (міліціонер вводить хімію). З’ясуємо особу підсудної. Ваше прізвище, імя по батькові?                                                                                   

Хімія. Природнича наука  хімія.                                                                                                                            Суддя. Чим ви займаєтесь?                                                                                             

Хімія. Вивчаю речовини та їх перетворення. Правда, ім’ям хімія називають також усю хімічну промисловість.                                                                                                   

Суддя. Розкажіть свою біографію.                                                                                                               Хімія. Народилась я до початку нашої ери в Давньому Єгипті. Там набули розвитку металургія, керамічне виробництво, парфумерія, фарбування тканин, виготовлення ліків. Потім я переїхала до арабських країн, де мені дали ім’я алхімія.  Дорослою і сформованою я стала тоді, коли вчені відкрили мої закони. Сучасні хіміки розробляють методи добування максимальноі кількості потрібних для людини речовин. Мої сучасні можливості необмежені. За найвидатніші світові досягнення в моїй галузі щороку одному або кільком ученим присуджують престижну нагороду – Нобелівську премію.

Суддя. Дякую. Приступимо до розгляду справи по суті. Слово надається звинуваченню.                                                                                                               Прокурор. Ваша честь. Бурхливий розвиток хімії спричинив негативні зміни в навколишньому середовищі: отруєння і забруднення прісної води, забруднення Світового океану і атмосфери, спустошення надр.                       

Адвокат. Ваша честь, я протестую. Хоч більшість людей і вважає,що головну шкоду навколишньому середовищу завдає хімія, але це не зовсім так! Головними забрудниками є теплоелектростанції, кольорова металургія, транспорт. Наприклад, в атмосферу щорічно викидається 100 млн. т сульфур (ІV) оксиду. Більше половини цієї кількості припадає на частку теплоелектростанцій, четверта частина  - на частку кольорової металургії і лише кілька відсотків – на частку чорної металургії  та основної хімічної промисловості. Те саме можна сказати про викиди оксидів нітрогену та карбон (ІV) оксиду, про тверді пилові викиди і канцерогенні мікроелементи. 

Суддя. Протест приймається до уваги. Звинуваченню треба бути більш послідовним.                                                                                                              Прокурор. Ваша честь, але ж якраз хімічна промисловість разом із нафтохімічною відповідальна за появу в атмосфері таких шкідливих речовин, як амоніак, сірководень, хлориди і фториди, формальдегід  - одна з найотрутніших речовин, стирол, толуол, кислоти: нітратна, ортофосфатна, ацетатна і навіть синильна. А синтетичні матеріали, які створила хімія! Вони ж, на відміну від природних не розкладаються ферментами і залишаються в природі. Скільки пластикових пляшок лежить тільки на околицях нашого села! Коли ж їх після використання спалюють, то тим самим лише збільшують забруднення повітря. І це ще не всі злочини хімії. Ваша честь. Дозвольте запросити першого свідка у справі звинувачення.                                                 

Суддя. Запрошуйте.  (виходить перший свідок).                                                      

Суддя. Представтесь, будь-ласка.                                                                                

Перший свідок. Я – військовий і разом із миротворчими силами Організації об’єднаних націй побував у багатьох гарячих точках нашої планети.                 

Суддя. Що ви хочете сказати по справі?                                                                    

Перший свідок. На озброєнні військових є різна зброя. Особливо хочу звернути вашу увагу на хімічну зброю масового знищення. У хімічній зброї використовуються речовини, відкриті хімією. Наприклад, такими речовинами є іприт,  фосген, зарін, зоман і багато інших. Це дуже отруйні речовини різної дії. Іприт – це  речовина шкірно-наривної дії. При потраплянні на шкіру іприту чи навіть парів іприту на шкірі спочатку нема ніяких подразнень. Але через  20 хвилин на шкірі з’являється почервоніння а потім велика кількість дрібних пухирців, які далі зливаються у великі пухирці, заповнені жовтуватою рідиною. Далі ці пухирці лопаються і на їх місці утворюються болючі іпритні виразки, які заживають на протязі 2 місяців.                                                            

Адвокат. Ваша честь, я протестую. Хімія створила іприт не для того, щоб його використовували як хімічну зброю, це злі люди використали іприт як зброю. Але відомий той факт, що іприт застосовують часто на користь людини в селекції як хімічний мутаген для виведення нових сортів рослин.                       Суддя. Протест відхилено.                                                                                      

Прокурор. Ваша честь. Дозвольте запросити другого свідка.                                       

Суддя. Запрошуйте. (заходить другий свідок).                                                         

Суддя. Представтесь, будь ласка.                                                                                  

Другий свідок. Я – лікар-дієтолог.                                                                                      

Суддя. Що ви хочете сказати по цій справі?                                                          

Другий свідок. Як часто те, що так радує око красивою упаковкою, і приносить задоволення дивовижним смаком, містить у своїй структурі незримого ворога – цілий список харчових добавок, особливо шкідливих для здоров'я людини! У наше століття стрімко розвиваються технології, вже практично не знайти упакованих продуктів, які не містили б у своєму складі шкідливі харчові добавки: синтетичні стабілізатори, емульгатори або барвники, що застосовуються для поліпшення смакових якостей продукту, збільшення терміну його придатності і, звичайно, для надання йому більш привабливого зовнішнього вигляду. Їх створила хімія. Окремої розмови  заслуговує харчова добавка з маркуванням Е220, що представляє собою сульфур (ІV) оксид  (безбарвний газ з подразнюючим запахом). Вона застосовується при консервуванні різних продуктів, і дозволена до використання майже у всіх країнах. При цьому небезпека Е220 сумнівів не викликає: добавка провокує серйозні отруєння сірчистим газом, що закінчуються нежиттю, кашлем, захриплістю і так званим першением в горлі. А вдихання більш насиченого сірчистого газу, може загрожувати людині ядухою, розладом мови, утрудненням ковтання, блювотою і гострим набряком легень. Серед харчових добавок є чимало рослинних чи тваринних, але, на жаль, більшість Е 400 – Е 430 – це все-таки хімічні речовини, а значить, шкідливі харчові добавки. Плачевним результатом їхнього вживання можуть стати онкологічні хвороби, головні болі, надмірні почервоніння обличчя, потовиділення та інші захворювання.                                                                      Суддя. Дякую. Чи є у звинувачення ще докази, які підтверджують вину підсудної?                                                                                                                   Прокурор. Ні,нема.                                                                                                        

Суддя. Тоді  слово надається захисту.

Адвокат. Ваша честь. Присяжні. Ще в середині XVІІІ століття, у період становлення науки хімії, видатний російський учений Михайло Васильович Ломоносов писав: «Широко простягає хімія руки свої у справи людські. Куди не глянемо, всюди постають перед очима нашими сліди її старанності». У наш час слова вченого набули особливої актуальності. На хімічних заводах виробляють речовини, яких нема у природі, але які необхідні людині для забезпечення належного рівня життя, задоволення різноманітних потреб людини, підтримання її здоров’я. І не винна хімія в тому , що люди використовують продукти її діяльності на шкоду собі.  Ваша честь, присяжні. Дозвольте запросити першого свідка у справі захисту підсудної.                      

Суддя. Запрошуйте. ( заходить перший свідок захисту)                                         

Суддя. Представтесь будь ласка.                                                                             

Перший свідок. Я фермер.                                                                                                 

Суддя. Що ви хочете сказати по суті справи?                                                     

Перший свідок. Ось уже кілька років я займаюсь вирощуванням сільськогосподарської продукції. Це нелегка справа виростити якісні овочі до столу, виростити хліб. Адже доводиться боротись з бурянами та шкідниками, вносити добрива, без яких доброго врожаю не буде. Я дуже вдячний хімії за   допомогу у цій справі. Гербіциди, пестициди, міндобрива = це все продукти хімії, без яких сьогодні не обійтись. Спробуйте виростити картоплю без ядохімікатів, щоб її не  зїли колорадські жуки! Так і інші рослини. Я вважаю, що хімію треба не тільки виправдати, а й подякувати їй за її працю.              

  Суддя. Дякую. Чи будуть запитання до свідку у присяжних чи у звинувачення? Прокурор. Так, ваша честь. У мене є запитання. Чи відомо вам, що - ядохімікати,  які ви використовуєте, та нітрати – складові  міндобрив після дощів вимиваються з грунтів  і потрапляють в річки, забруднюючи їх?       

  Перший свідок. Звичайно, використовуючи продукти хімії, треба дбати про довкілля. Адже ми живемо на цій землі, тут живуть наші діти. Тому я стараюсь використовувати такі ядохімікати, які після своєї дії розкладаються у природі до нешкідливих речовин. Мінеральні добрива я вношу в розумних кількостях, щоб після вирощування рослин у грунті не залишалось нітратів.                 

Адвокат. Ваша честь. Дозвольте запросити другого свідка у справі захисту. 

Суддя. Запрошуйте.  (заходить другий свідок).Представтесь.будь ласка.     

Другий свідок.  Я-інженер-будівельник.                                                                 

Суддя. Що ви хочете сказати по суті справи?                                                        

Другий свідок. Я хочу навести перелік матеріалів, створених хімією, які використовуються в  будівництві. Це: цемент, бетон, залізобетон,скло. Скловолокно, склопластик – чудовий сучасний  будівельний матеріал, який не гниє, легко обробляється. Далі: пінопласт, фарба, ґрунтовка, клей, сатенгіпс, металопластик для вікон і покриттів, кераміка, з якої виготовляють плитку, труби, панелі для стін, черепицю, цеглу. І це ще неповний перелік. Використовуючи такі матеріали будівельники будують добротні будинки з усіма зручностями для людей. Це доказ того,що хімія служить людям.        

Суддя. Дякую. Чи є запитання до свідка у звинувачення?                                

Прокурор. Немає.                                                                                                         

Адвокат. Ваша честь. Дозвольте запросити третього свідка.                                     

Суддя. Запрошуйте. (заходить третій свідок). Представтесь, будь ласка.  

Третій свідок. Я – домогосподарка.                                                                         

Суддя. Яке відношення ви маєте до цієї справи?                                                                                                  Третій свідок. Я хочу подякувати хімії за ті  вироби, без яких взагалі неможливо уявити сучасне життя. Це – мило, шампунь, пральний порошок, миючі засоби для посуду, зубна паста, великий асортимент косметичних засобів, красивий і зручний посуд, виготовлений із фарфору і фаянсу, за сковороду з тефлоновим покриттям, побутові прилади, в яких використані сучасні  пластмаси. Хімія – трудівниця, а не злочинець.                                         

Суддя. Дякую. Чи є у захисту ще свідки?                                                                     

Адвокат. Ні. Свідків  більше нема. Ваша честь. Дозвольте  зачитати телефонограму, що надійшла від свідка, який не зміг прибути до зали суду. 

Суддя. Зачитуйте.                                                                                                              

Адвокат. Надійшла телефонограма від лікаря-терапевта Блощинецької мед амбулаторії такого змісту. « Завдяки лікам, які створила хімія, я змогла допомогти багатьом пацієнтам позбутися хвороб. А деяким – навіть врятувати життя. Хімія – союзник медицини, вона створила для медицини багато різних засобів: протизапальних, жарознижуючих, знеболюючих, дезінфікуючих, кардіологічних і багато інших. Хімія подарувала людям нові матеріали, з яких виготовляють протези і навіть деякі органи, наприклад суглоби. Спасибі хімії за допомогу людям». Підсумовуючи всі свідчення, хочу наголосити, що моя підзахисна прикладає максимум зусиль, щоб служити людству.                                                                                                                                          Суддя. Дякую. Суд направляється до нарадчої кімнати для прийняття рішення.                                                                                                                       Секретар. Встати. Суд іде.( Суддя і присяжні виходять на кілька хвилин до іншої кімнати і повертаються).                                                                                      

  Секретар. Встати. Суд іде.                                                                                            

  Суддя. Розглянувши аргументи  сторін звинувачення та захисту, суд прийняв рішення:                                                                                                                                     1. Значна більшість звинувачень на адресу хімії перебільшена.                             

   2. Визнати той факт, що є такі речовини, створені хімією, які в руках людини стають небезпечними для довкілля. Тому хімії треба шукати способи перетворення таких речовин на нешкідливі.                                                                              3. Звільнити хімію з під варти в залі суду.                                                                             

     4. Учням школи добре вивчати хімію, щоб навчитись використовувати досягнення хімії на користь людству.                                                                                          

   На цьому засідання суду закінчено. 

Категорія: вч. хімії та біології Поліщук Р.В. | Додав: Катя
Переглядів: 1011 | Завантажень: 82 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Контакти
Наша адреса
вул. Миру (Леніна), 38
с. Острійки Київської області
Телефон (04563) 2 02 99
Е-mail: ostrijky.school@i.ua
Схема проїзду
Схема проїзду
Національна дитяча "гаряча лінія"
Національна гаряча лінія з питань запобігання домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації

Карта
Час
Прогноз погоди
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 113
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Календар подій
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Copyright MyCorp © 2020
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz