Понеділок, 18.11.2019, 04:13
Вітаю Вас Гість | RSS

Острійківська ЗОШ І-ІІІ ступенів

Меню сайту
Пошук
Корисні посилання
ЗНО

Персональні сторінки

Головна » Файли » вч. укр. мови та літератури Голуб О.В.

Урок-дослідження в 5 класі
[ Викачати з сервера (18.1 Kb) ] 03.06.2013, 12:50

Урок-дослідження

 

Тема: Лексика і фразеологія

Мета: повторити основні відомості про лексику та фразеологію; закріпити здобуті знання; визначити рівень знань з даної теми.

Тип уроку: нетрадиційний, урок-нетрадиційний.

Обладнання: діаграма рівнів оцінювання (12-бальна шкала), підручник.

 

 

Слово – вираження думки…

І повинне відповідати тому,

Що воно виражає.

О.Толстой

 

Хід уроку

 

І.Мотивація навчальної діяльності

  Повідомлення теми, мети і завдань уроку.

 

ІІ. Повторення, узагальнення і систематизація найважливіших теоретичних положень теми.

 

Бесіда.

-         Що вивчається в розділі мовознавства «Лексикологія»?

-         Чи всі слова мають лексичне значення?

-         Яке ще значення, крім лексичного, має слово?

-         Яка мовна одиниця є предметом вивчення лексикології?

-         Які слова називаються:

 

                           А) однозначними;

                           Б) багатозначними;

                           В) синонімами;

                           Г) омонімами;

                           Д) антонімами?

 

      -   На які групи за значенням, вживанням поділяються слова?

      -   Як називаються слова, які вживаються в нашому мовленні      щодня?

      -   Які слова називаються діалектними? Яку роль вони відіграють у мові художніх творів?

      -   Які слова називаються професійними?

      -   У яких словниках записані діалектні, професійні слова? Як вони позначаються?

      -   У яких стилях і з якою метою використовуються стилістично забарвлені слова?

     -    Які слова називаються іншомовними? Які існують вимоги щодо їхнього використання у мові?

     -   Які сполучення слів називаються фразеологізмами? З якою метою вони вживаються у мові?

     -   Чим відрізняються фразеологізми від вільних словосполучень?

     -   За якими ознаками слова сучасної української мови класифікуються на активну і пасивну лексику?

 

ІІІ. Усвідомлення знань

 

Завдання учням.

Початковий рівень (рецептивно-продуктивний), (шість завдань, що оцінюються у 0,5 бала).

1.    З групи поданих слів вибрати багатозначне слово:

а) слово; б) парта; в) змагання; г) гребінь.

2.  Визначити слово, що не є діалектним:

     а) мова; б)газда; в) згарда; г) файно.

3.  Визначити непрофесійне слово:

     а) ілюзіоніст; б) фокус; в) манеж; г) глядач.

4.  Вказати архаїзм серед слів:

     а) кріпак; б) калькулятор;

     в) голова; г) кібернетика.

5.  Знайти неологізм:

     а) бульба; б) кермо; в) пісня; г) кібернетика.

6.  Серед вільних словосполучень «спіймати» фразеологізм:

     а) майстер на всі руки; б) радісний день;

     в) вродлива дівчина;    г) щасливе дитинство.

Середній рівень (репродуктивний) (три завдання, що оцінюються у 1 бал).

1.    Замінити один фразеологізм іншим, схожим за значенням.

В рот води набрати (прикусити язика).

Гаву упіймати (ловити вітер, лічити ворон).

Ляси точити (теревені правити).

Пятами накивати (намазати салом пяти).

2.    До запозичених слів дібрати синоніми з власне українських слів.

а) Чемпіон (переможець) – спортсмен чи спортивна команда, що перемогла; собака на виставці;

б) фініш (кінець) – заключна частина спортивних змагань; кінцевий пункт;

в) дистанція (фініш) – обмежена відстань; запрограмована відстань;

г) аналіз – розбір; метод наукового дослідження.

3. Вибрати правильний варіант відповіді.

     Лексичне значення слова пояснюється в:

     а) тлумачних словниках;

     б) орфоепічних;

     в) орфографічних.

Достатній рівень (конструктивно-варіативний) (три завдання, що оцінюється у 1 бал).

Учитель пояснює, що ці завдання вимагають від учнів логіки мислення.

Учням демонструють чотири іграшки (коза, свиня, собака, кіт).

 

1.    Розглянути предмети, пригадати фразеологізми, до складу яких входять назви свійських тварин і похідні від них.

 

Коза      Де козам роги правлять

               У баранячий ріг скрутити

               Дивитися, як коза на нові ворота

 

Свиня    У свинячий голос

                Свиню підкласти

 

Собака   У сірка очей позичити

                 Потрібний як собаці пята нога

 

Кіт            Продати кота в мішку

                 Як кіт наплакав

                 На серці кішки скребуть

 

2.    Дати відповіді на запитання, утворені від фразеологізмів.

а) Коли правда схожа на голку?

б) Які ноги доведеться втратити, щоб міцно заснувати?

в) Яка істота може свиснути так, що ніхто й ніколи її не почує?

 

ІV. Домашнє завдання.

Підготувати звязну розповідь на лінгвістичну тему «Лексика. Фразеологія» за матеріалом кількох параграфів підручника
Категорія: вч. укр. мови та літератури Голуб О.В. | Додав: Катя
Переглядів: 631 | Завантажень: 63 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Контакти
Наша адреса
вул. Миру (Леніна), 38
с. Острійки Київської області
Телефон (04563) 2 02 99
Е-mail: ostrijky.school@i.ua
Схема проїзду
Схема проїзду
Національна дитяча "гаряча лінія"
Національна гаряча лінія з питань запобігання домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації

Карта
Час
Прогноз погоди
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 113
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Календар подій
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Copyright MyCorp © 2019
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz